Our tool for managing your permission to our use of cookies is temporarily offline. Therefore some functionality is missing.
BMW NA PUTU KA ODRŽIVOJ BUDUĆNOSTI.
OTKRITE KAKO JE BMW GRUPA POSVEĆENA ODRŽIVOJ MOBILNOSTI.

1. ELEKTRIFIKOVANA MOBILNOST.
BMW Grupa je do 2021. godine već plasirala 1.000.000 elektrificiranih vozila na tržište.
2. RECIKLAŽA BATERIJA.
90% materijala u visokonaponskoj bateriji u elektrificiranom vozilu BMW Grupe može se reciklirati.
3. INKLUZIJA.
6,5% ljudi koji rade za BMW Grupu imaju invaliditet – na kraju krajeva, posvećenost ne prepoznaje razlike.
4. KRUŽNI PRISTUP.
60 kg reciklirane plastike u proseku je integrisano u novo vozilo BMW Grupe – ovo predstavlja srazmeru do 20%.
5. PRERADA OTPADA.
99% otpada koji se generiše iz naše interne proizvodnje od 2,5 miliona vozila širom sveta godišnje se u toku 2021. godine ili reciklirao kao materijal (93,4%) ili podvrgavao daljoj (npr. termičkoj) preradi (5,8%).
6. MERE UŠTEDE ENERGIJE.
BMW Grupa je štedela 130 miliona kWh električne energije godišnje od 2018. zahvaljujući prelasku na LED osvetljenje u 16 postrojenja.
7. RAZNOLIKOST.
120.000 kolega koji rade za BMW Grupu dolaze iz 113 zemalja – različitost je jedan od naših ključnih faktora uspeha.
8. SMANJENE EMISIJE CO2.
U periodu između 2006. i 2022. godine postignuto je smanjenje emisija od 78,1% tokom proizvodnje svakog vozila iz BMW Grupe.
VOZILA I MATERIJALI.
NAŠ PUT DO POBOLJŠANE ODRŽIVOSTI DEMONSTRIRAN NOVIM BMW iX.
Saznajte kako BMV iX savršeno kombinuje inovaciju i luksuz. Klikom na „Shop The Look“ (Kupite izgled po želji), možete nastaviti da konfigurišete BMW iX predstavljen u videu tako da odgovara vašim potrebama.

ELEKTRIFIKOVANO ZADOVOLJSTVO VOŽNJE U NAJODRŽIVIJEM OBLIKU.

My BMW App. DIREKTNA VEZA SA VAŠIM BMW VOZILOM

RECIKLIRANI MATERIJALI – PONOVNA UPOTREBA NAKON ODLAGANJA.

Ribarske mreže.
Podne ploče u BMW iX i u novom BMW X1 su napravljene od plastične niti koja kao početni materijal koriste napuštene ribarske mreže, podne obloge i otpad od plastike. Novi i još uvek jedinstveni proces reciklaže će u budućnosti pretvoriti ribarske mreže i konopce u visokokvalitetnu recikliranu plastiku koja će se koristiti u novoj klasi od 2025. godine. Delovi panela koji se koriste iznutra i spolja rezultiraju 25% manje emisije CO2 u odnosu na konvencionalno proizvedene komponente.

Reciklaža plastike.
Reciklirani materijali se koriste u mnogim komponentama BMW. Primeri uključuju vođice branika, podstrukturu panela vrata, poklopac vetrobranskog stakla i okvir prednje maske BMW iX, koji su svi proizvedeni 100% od reciklirane plastike.

Vlakna kaktusa.
U saradnji sa start-up kompanijama, BMW Grupa razvija inovativne površine na bazi bioloških materijala. Novorazvijeni Deserttex™, na primer, sastoji se od usitnjenih kaktusovih vlakana i biološke poliuretanske matrice. Na ovaj način, izbegavanje proizvoda životinjskog porekla može se kombinovati sa značajnim smanjenjem CO2.
ODRŽIVIJE FARBE ZA VOZILA OD BIOMASE.

U farbarama u evropskim pogonima BMW Grupe koriste se mat boje koje se ne proizvode od sirove nafte, već od regenerativnih sirovina kao što je biološki otpad. Pored toga, fabrike BMW Grupe u Roslinu i Lajpcigu takođe koriste održivo proizvedene antikorozivne premaze. Smanjenje CO2 u procesu koji je certificirao TUV iznosi više od 15.000 tona u periodu od 2022. do 2030. godine.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA NA TEMU VOZILA I MATERIJALA.
Koliko su električni automobili održivi?
CO2 otisak potpuno električnog BMW-a iX3, na primer, je 30% povoljniji od BMW-a X3 sDrive20d koji se uzima kao referentno vozilo kada se koristi prosečna električna energija dostupna na evropskom tržištu (na osnovu potrošnje u skladu sa statutarnim WLTP ciklusom ). Ako se baterija puni isključivo električnom energijom iz obnovljivih izvora energije, ušteda u emisiji CO2 raste čak i do 60%.
Koliko dugo traje baterija električnog automobila?
BMW Grupa ima iskustvo na osnovu milion elektrificiranih modela u poslednjih 10 godina. Stoga, kada kupite novi BMW plug-in hibrid i BMW i električno vozilo, dobićete produženu garanciju za visokonaponski sistem skladištenja sa maksimalnom kilometražom do 160.000 km.
Koji su sastojci baterije u električnom automobilu?
Litijum-jonska baterija se sastoji od četiri komponente: katode, anode, separatora i elektrolita. Ključni faktori kvaliteta baterije su precizne količine i zauzvrat kvalitet sastavnih delova – ali i način na koji se pojedinačne komponente kombinuju i obrađuju.
Koji se materijali orijentisani na budućnost koriste u BMV-ovim vozilima?
Korišćenjem regenerativnih sirovina i prirodnih vlakana, reciklirane plastike, veganskih alternativa koži, kao i tekstila koji se mogu reciklirati, BMW Grupa ima za cilj da poveća opštu svest o održivim materijalima i ponudi transparentan uvid u svoj put ka održivoj budućnosti.
Sa stanovišta BMW Grupe, samo holistički pristup u radu sa već postojećim i novim materijalima može dugoročno da smanji emisiju CO2. Iz tog razloga, BMW Grupa ne samo da ubrzava uspešan razvoj tržišta sekundarnih materijala već i intenzivira saradnju sa inovativnim start-up-ovima u oblasti materijala orijentisanih na budućnost.
Šta BMW radi kada je reč o reciklaži baterija električnih automobila?
Pod naslovom „Dizajn za reciklažu“, BMW Grupa vidi razvoj i proizvodnju svakog novog BMW vozila kao postavljanje temelja za ekološki prihvatljiv metod reciklaže. Ovo takođe uključuje baterije visokog napona na kraju radnog veka u električnim vozilima. Pored sekundarne upotrebe kao stacionarnog skladišta električne energije za stabilizaciju javne električne mreže, BMW Grupa takođe radi sa raznim partnerima na razvoju reciklaže i uspostavljanju zatvorenih ciklusa materijala (cirkularnost) za ćelije baterija.
CIRKULARNOST I RESURSI.

OTKRITE MOĆ CIRKULARNOSTI.
NAŠA VIZIJA: NADOGRADNJA DANAŠNJIH VOZILA U AUTOMOBILE SUTRAŠNJICE.
Odgovorno rukovanje resursima igra ključnu ulogu za BMW Grupu. U ovom procesu, želimo da nastavimo da koristimo sirovine u skladu sa naša četiri principa cirkularne ekonomije:
RE:THINK (razmisli još jednom) – Stvaranje imajući na umu cirkularnost je sve što radimo
RE:DUCE (redukuj) – Raditi više sa što manje gde god možemo
RE:USE (ponovo iskoristi) – Proširenje vrednosti naših proizvoda koliko god možemo
RE:CYCLE (recikliraj) – Održavanje resursa u petlji koliko god možemo
ISKUSITE BMW i VISION CIRCULAR U VIDEO ZAPISIMA.




RE:THINK (razmisli još jednom).
RE:DUCE (redukuj).
RE:USE (ponovo iskoristi).
RE:CYCLE (recikliraj).




ČETIRI FAZE RADNOG VEKA BATERIJE.

Razvoj.
U Centru kompetencija za proizvodnju ćelija u Minhenu, BMW grupa sprovodi istraživanje idealnog hemijskog sastava ćelija litijum-jonske baterije. Ovo uključuje podvrgavanje sastavnih delova katode, anode, separatora i elektrolita sofisticiranom procesu razvoja.

Upotreba u vozilu.
Današnja električna vozila već postižu domet veći od 600 km sa jednim punjenjem, a trend je u porastu. Iskustvo pokazuje da električna vozila mogu da pređu istu kilometražu kao i konvencionalna vozila bez potrebe za zamenom visokonaponske baterije.

Drugi život.
Nakon intenzivne upotrebe litijum-jonske baterije u vozilu, bilo bi moguće nastaviti sa njenom upotrebom još dugi niz godina kao stacionarnim skladištem u farmama baterija, na primer, pre nego što uđe u proces reciklaže.

Reciklaža.
Sirovi materijali baterijske ćelije mogu se ponovo obraditi. U Centru kompetencija za proizvodnju ćelija, BMW Grupa razvija reciklažu sekundarnih sirovina za sledeću generaciju baterijskih ćelija. Ovo označava kraj životnog ciklusa baterijskih ćelija – i onda ceo proces može da počne iznova.
TEHNOLOGIJE ZASNOVANE NA VETAR, SUNCE, KAO I INOVATIVNE TEHNOLOGIJE.
DVA POSTROJENJA. DVA PRIMERA.

Energija vetra
Četiri turbine na vetar u fabrici BMW Grupe u Lajpcigu mogu da postignu nominalnu snagu od 2,5 MW. Oni pokrivaju oko jednu osminu električne energije potrebne u postrojenju. Inteligentna farma za skladištenje u kojoj je do 700 BMW i3 baterija povezanih u mrežu skladišti višak energije iz četiri turbine na vetar u vreme viška snabdevanja i vraća električnu energiju nazad u mrežu kada nema dovoljno vetra.

Solarna energija
Solarna elektrana u postrojenju BMW Brilliance Automotive Ltd. Dadong (Šenjang) može da proizvede više od 21 MWh obnovljive energije 2022. godine. U tom cilju, njegova površina je povećana za 110.000 m2 – što je ekvivalentno otprilike 15 fudbalskih terena – na ukupno 290.000 m2 tokom proširenja lokacije u Šenjangu.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA NA TEMU CIRKULARNOSTI I RESURSA.
Šta znači cirkularna ekonomija?
Cirkularna ekonomija – takođe nazvana cirkularnost – odnosi se na načelo da se proizvodi ponovo koriste za nove proizvode ili materijale nakon njihove početne upotrebe kao sirovine.
Zašto je cirkularna ekonomija važna?
Zaštita i održavanje životne sredine, višestruko korišćenje vrednih resursa i obezbeđivanja stanja u kojem se proizvodi manje otpada – to je ono čemu teži BMW Grupa sa svojih četiri principa cirkularne ekonomije. Pored toga, upotreba sekundarnih materijala (npr. aluminijuma) omogućava smanjenje CO2. Inovacija je ključ za postizanje cirkularne ekonomije.
Koje izvore energije koristi BMW?
Fabrike BMW Grupe kontinuirano promovišu zaštitu životne sredine kroz transformaciju sa fokusom na održivost i upotrebu obnovljivih materijala. Mi primenjujemo najefikasnije mere u skladu sa postojećim uslovima i lokaciji. Ovo obuhvata regionalnu zelenu električnu energiju iz hidroenergije, kao što je u pogonima BMW Grupe u Minhenu i Dingolfingu, proizvodnju električne energije iz fotonaponskih postrojenja u kineskim BBA postrojenjima u Šenjangu, postrojenja za biogas na oko 100 km od južnoafričke fabrike BMW Grupe u Roslinu, kao i proizvodnju električne energije iz energije vetra u fabrici BMW Grupe u Lajpcigu.
PROIZVODNJA I LANAC SNABDEVANJA.
MERE ZA POBOLJŠAVANJE ODRŽIVOSTI NA PROIZVODNIM BMW LOKACIJAMA.
Fokus na održivost i blizini u odnosu na kupce je ono što izdvaja BMW Grupu. Zbog toga proizvodimo direktno na licu mesta širom sveta, istovremeno održavajući jedinstvene standarde kvaliteta i bezbednosti.

NEMAČKA.
Minhen: Postrojenje za reverznu osmozu se koristi za preradu otpadne vode od katodnog premaza – vrsta osnovnog premaza za vozila – i ponovo koristi otpadnu vodu u istom koraku procesa. Ukupno ovo smanjuje godišnju potrošnju slatke vode za više od šest miliona litara. Zeleni krov farbare sa površinom od oko 10.000 m2 ne samo da poboljšava izolaciju već i kvalitet vazduha na lokaciji.
Dingolfing: Zahvaljujući kombinovanoj toplotnoj i elektrani, pogon BMW Grupe Dingolfing proizvodi skoro polovinu sopstvene potražnje za električnom energijom. Od eksternih nabavki koristi se 100% zelena električna energija, što uključuje i zelenu struju dobijenu direktno iz lokalnih hidroelektrana. Fabrika zadovoljava više od 40% svojih potreba za vodom preko sopstvenih bunara, čime se čuvaju rezerve vode za piće u regionu.
Lajpcig: Pametna farma baterija skladišti višak energije iz četiri vetroturbine u vremenima viška snabdevanja i vraća struju nazad u mrežu kada nema vetra.
DADONG (KINA).
Pored svojih solarnih objekata koji pokrivaju površinu od oko 110.000 m2, BMW Brilliance Automotive Ltd. fabrika Dadong (Šenjang) odvaja svoj otpad od aluminijuma i čelika i ne koristi slatku vodu u procesu farbanja. Železnička stanica kompanije takođe omogućava da se 80% gotovih vozila u potpunosti ili delimično preveze železnicom do svojih odredišta.
ROSLIN (JUŽNA AFRIKA).
Fabrika BMW Group Roslin dobija električnu energiju iz postrojenja za biogas koji je povezan sa velikom farmom goveda koja se nalazi oko 100 km dalje. Izmet od oko 30.000 životinja obezbeđuje do 30% lokalne potrebe za električnom energijom. Štaviše, farbara – kao i u Lajpcigu – koristi održivo proizveden antikorozivni premaz, koji smanjuje emisiju CO2 za 40% u poređenju sa premazima iz fosilnih izvora.
1. SPARTANBURG (SAD).
Fabrika BMW Grupe u Spartanburgu koristi metan gas sa susedne deponije kako bi zadovoljila do 25% sopstvene potrebe za energijom pomoću kombinovanog toplotnog postrojenja i elektrane. Svake godine, 400 solarnih modula proizvodi dodatnih 135 MWh zelene električne energije.
2. NEMAČKA.
Minhen: Postrojenje za reverznu osmozu se koristi za preradu otpadne vode od katodnog premaza – vrsta osnovnog premaza za vozila – i ponovo koristi otpadnu vodu u istom koraku procesa. Ukupno ovo smanjuje godišnju potrošnju slatke vode za više od šest miliona litara. Zeleni krov farbare sa površinom od oko 10.000 m2 ne samo da poboljšava izolaciju već i kvalitet vazduha na lokaciji.
Dingolfing: Zahvaljujući kombinovanoj toplotnoj i elektrani, pogon BMW Grupe Dingolfing proizvodi skoro polovinu sopstvene potražnje za električnom energijom. Od eksternih nabavki koristi se 100% zelena električna energija, što uključuje i zelenu struju dobijenu direktno iz lokalnih hidroelektrana. Fabrika zadovoljava više od 40% svojih potreba za vodom preko sopstvenih bunara, čime se čuvaju rezerve vode za piće u regionu.
Lajpcig: Pametna farma baterija skladišti višak energije iz četiri vetroturbine u vremenima viška snabdevanja i vraća struju nazad u mrežu kada nema vetra.
3. DEBRECIN (MAĐARSKA).
Nova fabrika BMW Grupe koja se razvija u Debrecinu predstavlja prvu fabriku automobila na svetu koja je u potpunosti izbegla upotrebu izvora energije zasnovanih na fosilima u proizvodnji vozila.
4. DADONG (KINA).
Pored svojih solarnih objekata koji pokrivaju površinu od oko 110.000 m2, BMW Brilliance Automotive Ltd. fabrika Dadong (Šenjang) odvaja svoj otpad od aluminijuma i čelika i ne koristi slatku vodu u procesu farbanja. Železnička stanica kompanije takođe omogućava da se 80% gotovih vozila u potpunosti ili delimično preveze železnicom do svojih odredišta.
5. ČENAJ (INDIJA).
U 2021. godini, postrojenje BMW Grupe u Čenaju prikupila je oko 13 miliona litara kišnice – i tako je mogla da zadovolji oko 90% svoje godišnje potrebe za vodom. U istom periodu, solarni objekat fabrike je obezbedio više od 60% energetskih potreba.
6. ROSLIN (JUŽNA AFRIKA).
Fabrika BMW Group Roslin dobija električnu energiju iz postrojenja za biogas koji je povezan sa velikom farmom goveda koja se nalazi oko 100 km dalje. Izmet od oko 30.000 životinja obezbeđuje do 30% lokalne potrebe za električnom energijom. Štaviše, farbara – kao i u Lajpcigu – koristi održivo proizveden antikorozivni premaz, koji smanjuje emisiju CO2 za 40% u poređenju sa premazima iz fosilnih izvora.
BMW PREUZIMA ODGOVORNOST.
Održivost pokriva mnoge aspekte u BMW-u: od inspekcije naših lanaca snabdevanja do podrške eksternim programima; činimo sve da naš ekološki otisak bude što manji.

Programi održivosti.
BMW Grupa je prvi nemački proizvođač automobila koji se pridružio „Poslovnoj ambiciji za 1,5 °C“. Ovo uključuje našu posvećenost klimatskoj neutralnosti duž lanca dodate vrednosti do 2050. godine. Kao posledica toga, mi smo automatski član UN-ovog programa „Trka do nule“. S druge strane, naše dugogodišnje članstvo u „Programu Ujedinjenih nacija za životnu sredinu“ je još jedan pokazatelj koliko ozbiljno BMW Grupa shvata održivost.

Kobalt za razvoj.
BMW Grupa nastoji da rudarstvo i preradu kobalta uskladi sa svojom održivošću i međunarodno primenljivim standardima rada. U tom cilju, BMW Grupa, zajedno sa brojnim drugim partnerima, osnovala je 2018. godine međuindustrijsku inicijativu Kobalt za razvoj u cilju poboljšanja uslova rada i života radnika u malom rudniku kobalta u Demokratskoj Republici Kongo.

Upravljanje lancem snabdevanja i logistika.
Višestepeni proces obezbeđuje našu odgovornost kada je reč o mreži dobavljača u svim relevantnim odeljenjima BMW Grupe. Među odeljenjima u kojima smo uveli specifikacije za društvene i ekološke standarde su ona koja su zadužena za upotrebu energije, logistiku i razvoj komponenti, kao i za proces dodele ugovora kao kriterijum za donošenje odluka i razvoj dobavljača. U cilju sprovođenja ovih ekoloških i društvenih standarda, mi smo kokreatori Inicijative za odgovorni lanac snabdevanja (RSCI) osnovane za ovu svrhu i danas se već oslanjamo na električne kamione za snabdevanje postrojenja u nekim slučajevima, te i podržavamo inicijative koje imaju za cilj organizovanje pomorskog transporta vozila radi stvaranja manje emisije.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA NA TEMU PROIZVODNJE I LANCA SNABDEVANJA.
Koje mere BMW Grupa sprovodi u nabavci sirovina?
Obezbeđivanje poštovanja ekoloških i društvenih standarda u mreži dobavljača je deklarisani cilj BMW Grupe. Ovo posebno uključuje poštovanje ljudskih prava i održivo vađenje sirovina. Potencijalni rizici nastaju pre svega u proizvodnji i naknadnoj preradi 37 sirovina i grupa materijala koji su za nas relevantni. Primeri uključuju prirodnu gumu, volfram, litijum i kobalt. Suočavamo se sa ovim rizicima u pogledu standardizovanih, preventivnih i reaktivnih mera prilagođenih svakoj sirovini, kao i merama specifičnim za BMW Grupu.
Koji standardi održivosti važe za BMW dobavljače?
BMW Grupa primenjuje veliki broj mera kako bi obezbedila ekološke i društvene standarde u okviru mreže dobavljača. BMW očekuje od svih dobavljača da implementiraju efikasan program upravljanja zaštitom životne sredine, da se pridržavaju ekoloških standarda i da kontinuirano minimiziraju potrošnju resursa i uticaje na životnu sredinu (energija, voda, otpad, emisije, itd.). Različite radnje, kao što su revizije, koriste se za praćenje usklađenosti.
Šta su emisije CO2?
Emisije CO2 nastaju, na primer, usled sagorevanja ugljeničnih materijala kao što su nafta, ugalj i drvo. Shodno tome, količina emisije CO2 je značajno porasla od industrijalizacije. Kreatori emisije CO2 su proizvođači električne i toplotne energije, kao i industrija, ali i privatna domaćinstva. Što se tiče automobilske industrije, emisije CO2 mogu biti rezultat proizvodnje, upotrebe i odlaganja vozila. Zbog toga BMW Grupa pokušava da reši sva tri pitanja kako bi smanjila emisiju CO2.
Kako mi BMW pomaže da smanjim CO2 otisak?
Prelazak na elektrificirani BMW model može smanjiti pojedinačni CO2 otisak tokom faze upotrebe u poređenju sa vozilom opremljenim klasičnim motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Tehnologije kao što su eDrive Zones dodatno pomažu da se ostvari puni potencijal BMW plug-in hibrida. Štaviše, aplikacija My BMW [digitalna rešenja za podršku vašoj e-mobilnosti] nudi pametne usluge za stil vožnje koji štedi resurse.
DRUŠTVENA ODGOVORNOST I UPRAVLJANJE.
SAZNAJTE VIŠE – SA BMW PODKASTIMA.
Doživite fascinantne nove BWM ideje za održivost uz podcaste naših zaposlenih.

DAJEMO ODRŽIVOSTI LICE.
U RAZMENI SA NAŠIM STRUČNJACIMA.


Ana je stručnjak za održivost enterijera i deli svoje ideje o održivim materijalima.
Daniela je šef odeljenja za održivi dizajn u BMV Grupi i govori o tome kako održivost utiče na svaku odluku u dizajnu.


VIŠE BIODIVERZITETA UZ POMOĆ PČELA.

Pored svojih doslednih ciljeva održivosti, BMW Grupa takođe udružuje snage sa svojim zaposlenima kako bi sprovela veliki broj malih inicijativa koje imaju za cilj zaštitu životne sredine i vrsta. Bilo u Minhenu, Lajpcigu, Regensburgu, Berlinu ili Dingolfingu: razne pčelinje vrste i kolonije pronašle su novi dom na različitim lokacijama BMW Grupe u Nemačkoj. Ideja potiče od zaposlenih i daje važan doprinos povećanju biodiverziteta.
DRUŠTVENA ODGOVORNOST U BMW GRUPI.

Različitost
BMW Grupa vidi različitost kao snagu. U svakodnevni rad unosimo različita gledišta, iskustva i veštine – čime jačamo našu inovativnu snagu. Kroz kurseve obuke, razgovore i formate dijaloga stvaramo svest među zaposlenima i rukovodećim osobljem. Promovišemo različitost i jednake mogućnosti u zapošljavanju i razvoju osoblja. Zaštita od diskriminacije, jednak tretman za sve zaposlene i poštovanje u svakodnevnom poslovanju čvrsto su usidreni u našim smernicama.

Društvena uključenost.
Kao kompanija sa multinacionalnom radnom snagom i lokacijama na pet kontinenata, mi smo deo društva. Iz tog razloga naša ekološka, ekonomska i socijalna odgovornost takođe prevazilazi naše osnovno poslovanje. Na svim našim internacionalnim lokacijama akcenat našeg rada stavljamo na bolje uslove života i mogućnosti obrazovanja, kao i međukulturalnu komunikaciju. Kroz naše višestruko učešće, takođe dajemo doprinos postizanju ciljeva održivog razvoja UN-a.

BMW fondacija Herbert Quandt.
BMW fondacija Herbert Quandt je nezavisna fondacija kompanije koja svojim aktivnostima kao ključni partner doprinosi društvenoj odgovornosti BMW Grupe. Istovremeno, inspiriše lidere širom sveta da prihvate svoju odgovornost u društvu i vode kampanju za mirnu, pravednu i održivu budućnost.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA NA TEMU DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI I UPRAVLJANJA.
Kako BMW Grupa praktikuje svoju društvenu i kulturnu odgovornost?
Posvećenost održivosti deo je filozofije BMW Grupe. Kao kompanija sa multinacionalnom radnom snagom i lokacijama na pet kontinenata, mi smo deo društva i prihvatamo našu odgovornost. Posvećeni smo međukulturalnoj komunikaciji, utemeljenoj edukaciji dece i mladih kao i bezbednosti u saobraćaju. Dobrovoljno angažovanje naših zaposlenih čini jednako važan doprinos društvenoj odgovornosti BMW Grupe, isto kao i BMW fondacija Herbert Quandt, nezavisni fond kompanije.
Kojim održivim inovacijama teži BMW?
Kroz BMW iFACTORY, BMW Grupa predstavlja revolucionarnu strategiju za proizvodnju automobila budućnosti. Implementacija plana BMW iFACTORY-a se odvija u svim pogonima BMW Grupe širom sveta. Istovremeno, postavlja nove standarde kada je reč o zaštiti klime i konkurentnosti sa fleksibilnim, efikasnim i digitalnim proizvodnim tehnologijama. Pionirski projekat je nova fabrika u mađarskom gradu Debrecinu, koja će proizvoditi potpuno električnu novu klasu od 2025. godine.
Kako BMW Grupa podržava raznolikost?
BMW Grupa vidi raznolikost kao snagu. Zbog toga koristimo kurseve za obuku, razgovore i formate dijaloga kako bismo među zaposlenima i rukovodećim osobljem podigli svest o pozitivnom doprinosu koji različitost može da pruži u okviru kompanije. Štaviše, BMW Grupa promoviše raznolikost i jednake mogućnosti u razvoju osoblja. Ključna načela kao što su zaštita od diskriminacije, jednak tretman za sve zaposlene i poštovanje u svakodnevnom poslovanju čvrsto su usidreni u smernicama, koje uključuju Kodeks ponašanja BMW Grupe ili Kodeks BMW Grupe o ljudskim pravima i uslovima rada.
Koje društvene projekte podržava BMW Grupa?
Kroz svoju društvenu posvećenost, BMW Grupa teži da zadovolji specifične potrebe i postigne dugoročan uticaj. U središte ovih nastojanja stavljamo projekte koje smo u mogućnosti da podržimo ciljano kroz naše kompetencije. Na našim lokacijama razvijamo obrazovne projekte koji imaju za cilj da mladima olakšaju ulazak na tržište rada i tako im otvore bolje izglede u životu. U saradnji sa Alijansom civilizacija Ujedinjenih nacija (UNAOC), od 2011. godine redovno dodeljujemo Nagradu za međukulturalnu inovaciju. Nagrada se dodeljuje projektima koji traže konstruktivna rešenja za međukulturalne tenzije i sukobe.
POTROŠNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE I DOMET:
BMW iX xDrive40:
Potrošnja električne energije kombinovana prema WLTP-u u kWh/100 km: 21,2-19,3
Električni domet prema WLTP-u u km: 394-426
Službeni podaci o potrošnji goriva, emisijama CO2, potrošnji električne energije i dometu sa električnom energijom utvrđeni su u skladu s propisanim postupkom merenja i u skladu su s Izmenama i dopunama Uredbe (EU) 715/2007. WLTP specifikacije uzimaju u obzir bilo koju dodatnu opremu u slučaju dometa. Za vozila koja su nedavno odobrena od 01.01.2021. godine, službene specifikacije postoje samo prema WLTP-u. Dodatne informacije o NEDC i WLTP mernim metodama mogu se naći na www.bmw.de/wltp
POTROŠNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE I DOMET:
BMW iX xDrive40:
Potrošnja električne energije kombinovana prema WLTP-u u kWh/100 km: 21.2-19.3
Električni domet prema WLTP-u u km: 394-426Službeni podaci o potrošnji goriva, emisijama CO2, potrošnji električne energije i dometu sa električnom energijom utvrđeni su u skladu s propisanim postupkom merenja i u skladu su s Izmenama i dopunama Uredbe (EU) 715/2007. WLTP specifikacije uzimaju u obzir bilo koju dodatnu opremu u slučaju dometa. Za vozila koja su nedavno odobrena od 01.01.2021. godine, službene specifikacije postoje samo prema WLTP-u. Dodatne informacije o NEDC i WLTP mernim metodama mogu se naći na www.bmw.de/wltp